Wednesday, August 25, 2010

Łazienki - układanie mozaiki.

Dzięki zaplanowanym oszczędnościom w realizacji projektu mogliśmy sobie pozwolić na zainwestowanie w dobrą ceramikę ścienną w łazienkach. Znaleźliśmy polską firmę z Poznania która oferuje ręcznie wykonaną ceramiczną mozaikę. Firma nazywa się Ardea Arte. Mają oni niewsamowity wybór kolorów, tekstur w różnorodnych kształtach, rozmiarach i wysmakowanych wzorach.
Poniżej znajdziecie przykładowe  kolory i tekstury sprośród których mogliśmy wybierać.
zdjęcia. Niektóre są niesamowite.


Mozaika ta nie jest bez wad. Kolory są piękne i wybór bardzo bogaty ale z racji tego, że proces jej wykonania jest dość organiczny, każdy kolor charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem odcieni i ostateczny produkt może się bardzo różnić od tego czego oczekujemy na podstawie próbników. Ponieważ mozaika ta wykonywana jest recznie koło Poznania czas oczekiwania na realizację zamówienia może okazać się zbyt długi w przypadku niektórych projektów. Oba te problemy nam się przytrafiły.
Zamiast przewidywanych 4-6 tygodni czekaliśmy 14, co całkowicie pokrzyżowało nasze plany. Poza tym jeden z 2 kolorów które wybraliśmy dramatycznie się różnił od tego czego oczekiwaliśmy na podstawie próbek. Szczęśliwie (chociaż z dużym wysiłkiem) udało nam się zmatowić błyszcząco-złotą powierzchnię przy pomocy drobnego papieru ściernego i uzyskać bardziej porządany spatynowany brąz.


Zatrudniliśmy nowego wykonawcę do położenia mozaiki. Zadanie to okazało się bardzo trudne. Prawie każdy element tej mozaiki ma minimalnie inny kształt i rozmiar i mimo że są ułożone w plastry i przyklejone na siatkę 30cmx30cm, trzeba było wycinać i indiwidyalnie ustawiać wszystkie elementy wzdłuż brzegów tych plastrów, aby uniknąć zbyt dużych nieregularnych odstępów. Układanie wymagało też niemal nieustannego nadzoru. Glazurnik miał niezwykle trudne zadanie, szczególnie na początku.


Romboidalna mozaika w gościnnej łazience wyszła świetnie. Ten wzór ma bardziej reprezentacyjny charakter i bardzo piękną unikatową teksturę przypominającą skórę węża.


Wzór ten ma 2 naprzemienne kolory. Jeden szary metaliczny z subtelnym efektem iryzacji, drugi spatynowany rdzawy brąz. Przed zamówieniem przetestowaliśmy szereg opcji ustawienia względem siebie tych kolorów przy wykorzystaniu kombinacji 2 oraz 3 kolorów, które można sobie zażyczyć w standardowej cenie.


Ale po wypróbowaniu około setki skomplikowanych kombinacji wybraliśmy najprostszy wzór z dwoma kolorami.


Drugi wzór który zastosowaliśmy w głównej łazience o zielonkawo-szarym kolorze sprawił jeszcze więcej kłopotu przy układaniu. Elementy mozaiki mają mały oryginalny prostokątny kształt ale również są on bardzo nieregularne jeśli chodzi o wymiary i grubość. Bardzo trudno ją się układa i wymaga bardzo dużej uwagi i zręczności. Już po przyklejeniu trzeba było jeszcze wiele fragmentów  oderwać i ułożyć ponownie. W rezultacie nie jest to idealne ułożone ale to zróżnicowanie jest także częścią charakteru tej mozaiki.


Niedoszacowaliśmy również powierzchni w głównej łazience i troche jej nam zabrakło. Musieliśmy dodatkowo zamówić 2 metry kwadratowe do pokrycia obudowy wanny, na które czekaliśmy kolejne tygodnie. Sam kolor a szczególnie jego zróźnicowanie okazały się dość odmienne od oryginalnej partii. Na szczęście moment spotkania obu partii znajduje się w rogu ścian gdzie płaszczyzny spotykają ję pod kątem  prostym pod umywalką w najmniej widocznym miejscu. Tę ostatnią partię ułożyliśmy i zafugowaliśmy już sami.


W obu łazienkach zastosowaliśmy liniowe oświetlenie wnękowe w sufitach, ktore podkreśla trójwymiarowość płaszczyzny obu mozaiek. Ułoźyliśmy ją na całej powierzchni ścian od podłogi do sufitu i na wszystkich ścianach na co mogliśmy sobie pozwolić między innymi dzięki małym rozmiarom obu pomieszczeń.

Mozaika ta nadaje bardzo unikatowy charakter i okazała się jedną z bardziej interesujących elementów naszego projektu.


Ponieważ posadzka betonowa w obu prysznicach oraz podniesionej podłodze w głównej łazience była źle wykonana postanowiliśmy pokryć te powierzchnie terakotą oraz wymienić tandetne spusty w podłodze przyszniców zainstalowane przez pierwszego wykonawcę.  Wymagało to wykucia betonu wokół odpływów. Po zainstalowaniu nowych odpływów uszczeliniliśmy całą podłogę pryszniców specjalną elastyczną grubą powłoką stosowaną na balkonach i tarasach.


Wykulśmy też próg w przysznicu w gościnnej łazience. Zastąpiliśmy go nowym specjalnie wylanym z betonu progiem. Forma była wykonana tak jak formy umywalek z laminowanej płyty meblowej.

No comments:

Post a Comment