Wiele opcji wypróbowaliśmy budująć formy. Jedna z umywalek miała być krzywoliniową płaszczyzną z małym zagłębieniem umieszczonym z jednej strony. Druga umywalka w głównej łazience miała mieć bardziej agresywną formę o płaszczyznach ustawianych pod różnymi kątami oraz o smukłych nadających lekkość krawędziach.
Wykonanie krzywo-płaszczyznowej formy okazało się stwarzać wiele problemów przy użyciu płyty akrylowej i elektrycznej opalarki. Musieliśmy używać dodatkowego obciążenia aby wycisnąć płaszczyznę do dołu, a skoro nie mieliśmy dostępu do specjalnych urządzeń próżniowych, metoda ta okazała się bardzo trudno do kontrolowania.
Zużyłem na to 4-5 arkuszy akrylu i nigdy nie uzyskałem takiego przebiegu krzywizny który by mi odpowiadał.
Następnie spróbowałem wyrzeźbić ten kształ ze styroduru. Coś takiego mogłoby być bardzo łatwo wycięte frezarką CNC, ale poco się kłopotać jak można to zrobić ręcznie? :)
Następnym etapem miało być odlanie formy gipsowej, które później można by precyzyjnie wygładzić i pomalować. Gipsowy odlew stałby się ostateczną formą górnej powierzchni umywalki w negatywie. Ale po zmarnowaniu worka gipsu który związał mi w pojemniku już po kilku sekundach, w końcu doszedłem do wniosku, że czas zacząć upraszczać koncepcję.
Zmodyfikowałem ją redukując do prostej płaskiej "sztaby" z płytkim prostokątnym zagłębieniem. Jedyną pozostałością krzywo-płaszczyznowej koncepcji było stopniowe obniżenie się płaszczyzny z jednej strony do drugiej wdłuż delikatnej linii krzywej. Do tej formy też użyłem płyty akrylowej ale już w znacznie mniej skomplikowany sposób.
Jedynym bardziej skomplikowanym elementem były połączone prostopadłościany na spodzie formy redukujące objętość betonowego odlewu. Udało nam się w ten sposób uzyskać redukcję całej masy o około 30%.
Kanciasta umywalka do głównej łazienki była nieco łatwiejsza w wykonaniu. Cała geometria składa się z prostych płaszczyzn. Szczególnej uwagi wymagały łączenia poszczególnych płaszczyzn na gierunek. Ponieważ każdy kąt był inny wykonaliśmy precyzyjny model umywalki oraz wszystkich elementów formy w 3D. Miała być ona wykonana z laminowanej płyty paździeżowej, którą można kupić w niemal każdym sklepie budowlanym.
Wspomaganie modelem komputerowym nie jest konieczne ale okazuje się najlepszym sposobem na zdeterminowanie wszystkich kątów i wymiarów. Każde łączenie na gierunek charakteryzowało się innym kątem łączenia, co z kolei wymaga ustawiania maszyn do każdego cięcia. Użyliśmy do tego dwóch różnych pił stolarskich o regulowanym kącie ustawienia tarczy w różnych płaszczyznach.
Co pozostało to zmontowanie górnych i dolnych części formy. Każda z niech miała odmienny kształt który pozwolił zarówno na utrzymanie minimalnej grubości betonu ale także zachowanie odstępów miedzy górną i dolną płaszczyzną w miejscach gdzie trzeba zamontować odpływ oraz baterię.
Można opóźnić wiązanie gipsu budowlanego do ok godziny stosując dodatek do wody w postaci kleju stolarskiego kostnego typu perełka. Dzięki za ciekawy artykuł. Pozdrawiam,
ReplyDelete